For English

 

 

 

 

 

 

1973 yılında tekstil ve kağıt sektörünün deneyimli profesyonelleri bir araya gelerek YAKASAN Yapışkan Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ni kurmuşlardır. Yakasan halen ilk kurulduğu yer olan Cihangir Mevkii Sanayi Sokak No:8 Avcılar/İstanbul adresinde, o zamanlar 5535 m2 olan bugün 7200 m2 kapalı alanı bulunan kendi arazisi üzerinde sınai faaliyetine devam etmektedir. İlk olarak kendinden yapışkanlı etiketlik ürünler için hotmelt yapıştırıcı hazırlama tesisi, kaplama ve laminasyon makinesi, bobin dilme ve tabaka kesme makineleri yatırımları yapılmış ve çok kısa bir süre sonra silikonlu kağıt üretim tesisi kurularak entegrasyon sağlanmıştır.

1990’lı yıllardan itibaren, ulusal pazarın büyüme hızına bağlı olarak artan taleplere cevap verebilmek için tesisler geliştirilmiş, günün teknolojisine uygun olarak; yeni bir silikonlama tesisi ile aynı makinede solvent bazlı ve su bazlı yapıştırıcı kaplayabilen laminasyon tesisi de makine parkına katılarak üretim daha modern ve kapasitif tesislerde yapılır hale gelmiştir.

Süreç içerisinde pazardan gelen ihtiyaçların yönlendirmesiyle etiketlik ürünler dışında, gelişmiş teknolojileri içeren entegre tesislerde kendinden yapışkanlı endüstriyel bantların üretimine başlanmıştır. 1994 yılında, hotmelt kaplama teknolojisinde üstün kalite ve yüksek üretim hızı sağlayan, ilave olarak akrilik yapıştırıcı da kaplayabilen modern bir kaplama tesisi daha devreye girmiştir.

Modernize edilen ve dünya teknolojisi ile eşdeğer hale getirilen kaplama, silikonlama ve laminasyon tesisleri ile birlikte bobin dilme, tabaka kesme, rulo kesme ve konfeksiyon makineleri parkı da elektronik cihazlarla revize edilmiş, geliştirilmiş ve yeni modern makineler alınarak üstün kalite ve hıza ulaşılmıştır. Yakasan, bu süreç içerisinde teknolojik gelişmesine paralel olarak, uluslar arası çapta know-how birikimini, yetişmiş insan gücünü, modern yönetim ve üstün kalite anlayışını da geliştirerek 1994 ve 2001 yıllarındaki ekonomik krizlerden üstün bir performans göstererek çıkmıştır.

Yakasan, Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştirmiştir. Sektörde ilk defa hotmelt etiketlik üretmiştir. Türkiye’de ilk defa protektif (koruyucu) bant üretimini gerçekleştiren firmalardan biri olarak ithalata alternatif yaratmıştır. 2000’li yıllarda Farma Kuşe, Plotter Folyosu, PLL Kraft, Tattoo etiketlik ürünlerini geliştirerek ürün yelpazesini genişletmiştir. Gümrük Birliği’nin sektörümüzde yarattığı olumsuzluklardan arınmak amacıyla 1995 yılında ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi uygulamalarına başlanmış, yeni bir vizyon ile kalite politikası ve hedefleri yönünde üretim ve pazarlama faaliyetlerine 1997 yılında alınan belge ile devam edilmiştir.

ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi’ne Haziran 2003’te alınan belge ile uyum sağlanmıştır. Üretimin ana ilkesi, müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünleri araştırıp geliştirmek, mevcut ürünlerin kalitesini yükseltmek ve yeni ürünler sunabilmektir. Amaç, kalitede ve hizmette, koşulsuz müşteri memnuniyetinin sağlanması, fiyat ve ödemede en uygun koşulların belirlenmesidir.

Yakasan maliyet yapısını, ulusal pazardaki rekabet koşullarına uygun yeni bir anlayışla revize etmiştir. Ulusal pazarın ihtiyaçlarını karşılayan üretimini, uluslar arası pazarlara yönlendirerek bu alanda da başarılar kazanmıştır. Yakasan’ın modern yapışkan hazırlama, kaplama, laminasyon, silikonlama, dilme, kesme ve konfeksiyonlama tesislerinde; etiketlik ürünler, kendinden yapışkanlı kağıtlar, sentetik kağıtlar ve filmler, kendinden yapışkanlı endüstriyel bantlar, silikonlu kağıtlar, kaplanmış hassas kağıtlar ve filmler, estetik ve grafik laminasyon ürünleri üretilmekte, gelişmiş laboratuar ve pilot tesislerde yeni ürünler için ARGE (araştırma geliştirme) çalışmaları yapılmaktadır.

Sektörümüze 32 yildir zevkle ve gururla hizmet eden Yakasan, teknolojik yatırımları, bilgi birikimi, üstün kalitesi, güvenilir hizmeti, disiplinli çalışanları ve modern yönetimi ile sektörümüzde ayrıcalıklı yerini almıştır.

 
   
 

©2004 ANC Online - All Rights Reserved